У Державній податковій службі України надали роз’яснення щодо дій установи у випадку руйнування офісу через збройну агресію рф та втрати документів.
Після події, що призвела до втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, установа повинна:
- Протягом 15 календарних днів письмово повідомити орган ДПС за місцем обліку. До повідомлення слід додати документи, що підтверджують подію та факт знищення документів (п. 44.5 ПКУ).
- Протягом 90 календарних днів з дня, що настає після надходження повідомлення до органу ДПС, відновити втрачені документи.
Якщо документи не відновлені, вважається, що такі документи були відсутні у платника податків на момент складання звітності.
Під час воєнного стану податкові збори здійснюються з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” ПКУ.
Платники податків та податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових періодів, включаючи період після завершення воєнного стану.
Обов’язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. У разі відмови у застосуванні цієї норми орган ДПС зобов’язаний протягом місяця з дати отримання відповідного повідомлення від установи видати мотивоване рішення із зазначенням підстав та доказів такої відмови.
Рішення органу ДПС може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. До винесення остаточного рішення контролюючий орган не має права ставити під сумнів показники податкової звітності та ініціювати будь-які перевірки щодо податкових періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
Крім того, у разі встановлення факту знищення майна, керівник установи повинен прийняти рішення про проведення інвентаризації майна на день встановлення такого факту (п. 7, 8 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879). А якщо ви серйозно зацікавлені в збереженні документів свого бізнесу, то найнадійніший спосіб – це передати їх на збереження до архівосховища нашої компанії.